Hedy Lehtmets, epidemioloog
Ksülitool ehk kasesuhkur ei vaja tänapäeval enam suuremat tutvustamist. Ksülitooli on kasutatud aastakümneid hambaaukude ennetuseks ning seetõttu on see paljude pastillide ja närimiskummide koostisosa. Kuid leidub veel teinegi suu tervisele kasulik, looduslikku päritolu magusaine – erütritool. Uuemate teadustööde kohaselt on erütritooli positiivne mõju hammaste ja suuõõne tervisele ksülitooli omast tõhusamgi!
Kui erütritoolipastille regulaarselt tarbida, avaldab see positiivset mõju inimese suuõõne mikrobioomile, mistõttu nimetatakse erütritooli hambaaukude ennetusteaduses „uue maailma suhkruks“. Siinkohal peab aga kohe ka selgitama, et tegemist ei ole tavaõistes suhkru, vaid pärmiseente kääritamise protsessis kasvatatud kaariese vastase magusa ainega.
On nimelt kindlaks tehtud, et erütritool suudab pidurdada kaariest põhjustava bakteri Streptococcus mutansi levikut, kolonisatsiooni ja vähendada hambakattu, takistades seeläbi hambaaukude teket.
Mis on suuõõne mikrobioom?
700-1000 eri liiki mikroobist koosneva suuõõne mikrobioomi koostis mõjutab hammaste ja igemete aga ka inimese üldist tervist. Mikrobioomi koostis võib inimestel olla väga erinev, kuid inimestel, kel parasjagu ei esine hambaauku või igemehaigust ega erinevaid kroonilisi haigusi on selle baaskoostis üsnagi sarnane.
Inimene saab oma suuõõne hammaste ja igemete tervise heaks ise läbi õigete hügieeni- ja toitumisvõtete palju ära teha, kuid lisaks võiks hea bakterite tasakaalu loomiseks ja hoidmiseks tarvitada tõenduspõhiselt efektiivseid suuhügieeni toetavaid, looduslikke magusaineid nagu ksülitool või veelgi parem – erütritool.
Nende värskendavate pastillide rutiinne tarbimine (soovitavalt 7-10 grammi päevas) tugevdab suuõõne mikrobioomi vastupanuvõimet hammaste ja igemehaigusi tekitavatele bakteritele ning neutraliseerib oluliselt söömisjärgset happerünnakut.
Erütritooli mõju hammastele
Erütritooli kliinilise toime uurimisega tehti algust 1992. aastal. Teaduslikke tõendeid ja kliinilisi uuringuid, mis annavad kinnitust erütritooli parema toime kohta suuõõne tervise säilitamises võrreldes teiste tuntud ainetega, tuleb aina juurde.
Näide: ühe uuringurühma noorukid võtsid 7,5 grammi ksülitooli päevas ja teised sama palju erütritooli. Neil, kes erütritooli manustasid, oli streptokoki perekonna bakterite, eriti Streptococcus sobrinuse,esinemissagedus süljes madalam kui kontrollrühmas, kes tarvitas ksülitooli.
Streptococcus mutansi (kõige enam hambaaukude tekkega seotud bakteri) määr vähenes erütritoolpastille tarbinud uuritavatel kuue kuuga süljes ja hambakatus enam kui 60% (vt Graafik 1). Samasuguseid tulemusi sai laste suuõõne mikrobioomi käsitlevas uuringus ka Tartu Ülikooli hambaarstiteaduse uurimisrühm.

Graafik 1. S. mutans’i protsentuaalne muutus süljes ja hambakatus peale 6-kuulist erütritooli/ ksülitooli/ sorbitooli pastillide kasutamist 6 x päevas, koguannusena 7 grammi. (Mäkinen et al. 2005)
Uuringus osales 485 Lõuna-Eesti last, kes kasutasid kolme aasta jooksul 97%-lise erütritooli, ksülitooli või sorbitooli sisaldusega pastille. Selle aja jooksul täheldati hambakatu vähenemist ainult erütritooli tarbinud laste rühmas, seda muljet avaldavalt 24%.
Ksülitooli või sorbitooli tarbinud laste rühmas hambakatu vähenemist ei toimunud. Küll aga ilmnesid selged erinevused laste suuõõne mikrobioomis. Pärast kolmeaastast katseperioodi oli kaariest tekitavate bakterite (nagu Streptococcus mutans) arvukus väiksem nii ksülitooli kui erütritooli rühmas.
Erütritooli tarbinute rühmal oli madalaim ka hambaaukude esinemise näitaja ning seda nii kolmeaastase uuringu lõpul kui ka veel kolm aastat pärast uuringu lõppu.
3 põhjust, miks erütritooli tarbida:
- Erütritool pärsib efektiivselt hambaaukude arenguga seotud bakteriliikide kasvu ja vähendab oluliselt happeproduktsiooni/ happerünnakut.
- Erütritool ei lase bakteritel hammaste pinnale kleepuda.
- Erütritool vähendab hambakatu hulka hammastel.

Erütritoolpastillid hammaste kaitseks 500g
frenzy pastillid on 100% loodulikust erütritoolist ja neile pole lisatud värvi- ega pinnatöötlusaineid.
Hambaaukude ennetuseks vajad ainult 2-3 pastilli peale igat söögikorda. Parima tulemuse saavutamiseks soovitame tarbida 10 – 20 pastilli päevas. 125 grammises pakis on umbes 200 pastilli, millest jagub ühele inimesele 20 päevaks.
Erütritool erineb ksülitoolist nii tootmisprotsessi, aine magususe, kui organismis lagunemise poolest. Erütritooli toodetakse kääritamisprotsessis, see on umbes 60% lauasuhkru magususest, kuid inimese organismis seda ei lagundata. Seega lisaks sellele, et ei teki veresuhkru- ja insuliini kõikumist, ei anna erütritool meile ka kaloreid. Toode on samuti sobiv diabeetikutele.
Loe lisa erütritoolist ja uuringutulemustest ka Eesti laste seas siit. Erütritool hambaaukude ennetuses
Peter de Cock, 1 , * Kauko Mäkinen, 2 Eino Honkala, 2 Mare Saag, 3 Elke Kennepohl, 4 Alex Eapen. Erythritol is more effective than xylitol and sorbitol in managing oral health endpoints. Int J Dent. 2016