fbpx

võluksülitool hambaaukude ennetuses ja erivajadusega hoolealuse suuhoolduses

dr Anna Uustalo, laste ja täiskasvanute hambaarst
Unimed Järve Kliinik

Üks kõige levinumatest küsimustest, mille esitavad lapsevanemad hambaarsti vastuvõtul, on järgmine: mida teha, et hambad ja igemed oleksid terved? See küsimus puudutab ulatuslikku teemat hambaaukude ennetuses.

Füüsiliste ja vaimsete piirangutega inimestel on suurem stomatoloogiliste haiguste risk. Kõige sagedamini esineb puuetega inimestel selliseid hamba- ja suuhaigusi nagu igemete veritsemine, hambaaugud, ebameeldiv suulehk, probleemid neelatamise ja süljeeritusega. Neile võib tekitada raskusi hammaste pesu, loputamine ja hambaniidiga puhastamine. Loomulikult soovib iga lapsevanem, et tema laps kasutaks parimaid, ohutuimaid ja efektiivseimaid ennetusvahendeid. Arutelu selle profülaktikateema üle ei ole võimalik, ilma et pööraksime tähelepanu suurepärasele abimehele kaariesega võitlemisel: ksülitoolile.

Mis on ksülitool?

See on looduslik suhkur, mida sisaldavad puu- ja juurviljad ning mida toodetakse suurtes kogustes kasepuust ja maisitõlvikutest. Meie organism toodab iga päev 5–15 g ksülitooli (süsivesikute lõhustumisel maksa poolt). Sellepärast on organism selle ainega hästi tuttav ja teab, kuidas sellega käituda. See näeb välja peaaegu nagu suhkur: valge ja kristalne. Sel on ka suhkru maitse. Seda kasutatakse magusainena ravimites, närimiskummides ja pastillides. Ksülitooli on tarvitatud hambaaukude ennetuses aastakümneid ja eriti populaarne on see Soomes. Soome teadlaste aastatepikkuste uuringute kohaselt parandab suhkru asendamine ksülitooliga hammaste tervist 30–85%.

Ksülitooli kasulik mõju hammastele

Ksülitool kaitseb hambaaukude arengu eest. See takistab Streptococcus mutans’i bakterite ainevahetust, pidurdab kõigi kaariest tekitavate bakterite tüvede kasvu ja vähendab nende hulka suu mikroflooras. Inimesed, kellel esineb raskusi mälumise ja neelatamisega, toituvad suures osas püreesarnasest, pehmest ja kleepuvast toidust. Kui selline toit jääb hammastele, soodustab see hambakatu kiiret teket. Peale selle joovad haiged, kes vajavad süstemaatilist ravi, vähem vett kui terved inimesed ja seetõttu ei saa nende puhul arvestada vee puhastava mõjuga hammastele. Just ksülitool on võimeline kaitsma hambaid happelisuse eest, mis tuleneb süsivesikute tarbimisest ja uhab mineraalained hambaemailist välja. Peale hambaaukude ennetuse on ksülitool ka maiasmokkade päästerõngas. Magusaarmastaja võib nautida meelepärast maiust, ilma et peaks kartma hammaste tervise pärast.

Sülg, mille koostis on leeliseline, puhastab hambaid ja sel on võime neutraliseerida happeid, mis kahjustavad hambavaapa. Samuti on süljes hambaemailile kasulikke ja rikastavaid mineraalaineid: kaltsiumi, fluori ja fosforit. Siiski mõnel puudega inimesel põhjustavad huule-, põse- ja keelelihaste koordinatsioonihäired sülje kaitsva funktsiooni kadumist. Eriti puudutab see probleem puuetega inimesi, kellel on diagnoositud lihasdüstroofia või tserebraalparalüüs. Sedatiivsed preparaadid, mida manustatakse kui rahusteid või eesmärgiga reguleerida lihaste koordinatsiooni ja vähendada allergilist reaktsiooni, võivad põhjustada sülje vähenemist. Selle tagajärjel esineb sagedamini igemehaigusi ja hambakaariest. Regulaarsel ksülitooli tarbimisel pärast sööki suureneb sülje eritumine ja ilmneb selle kaitsev mõju, mille tulemusel rikastatakse hambavaapa mineraalainetega ja paraneb suu limaskesta niisutamine (eriti on see tähtis inimestele, kes kannatavad kserostoomia ehk suu limaskesta kuivuse pärast).

Viimased uuringud tõestavad, et ksülitoolil on võime toimida aktiivselt seente vastu (seen Candida albicans, mis toitub suhkrust organismi sees). Suhkru asendamine ksülitooliga võimaldab piirata Candida levimist ja järelikult väheneb kandidoosi väljakujunemise risk.

Kuna suu ja keskkõrv on omavahel ühendatud, siis avaldab ksülitool positiivset mõju ka kõrvadele, vähendades kahjulike bakterite toimet ja soodustades süljevoolust.

Ksülitooli kasutamine

Kõige tulemuslikum on ksülitooli kasutamine peale igat söögikorda.  Hambaaukude ennetuses on oluline, et mida kauem ksülitool hammastega kokku puutub, seda parem.  Frenzy imemispastille hoitakse suus. Pastillides on ksülitooli osakaal kuni 100%. Päevane soovitatav kogus on 7–10 grammi ksülitooli päevas. Ksülitooli kasutamine kaariese ennetuses on näidanud suurimat ja pikaajalisemat efekti, kui seda manustatakse lapse 6.–36. elukuul, kui areneb inimese suuõõne mikrofloora. Frenzy ksülitoolipastille on lihtne tükeldada või lapse jaoks pulbristada. Kümme Frenzy naturaalsete marjadega maitsestatud täisksülitoolipastilli kaaluvad 6 grammi, seega on tõhus päevane annus kaariese ennetamiseks 2–3 pastilli 3–5 korda päevas.

Kui kasutate frenzy maitsvaid pastille, võite olla kindel, et need on parim asendus suhkrule ja aitavad hoida hambaid tervete ja tugevatena.

Jaga postitust:

ksülitool peitu koerte eesr

Parima sõbra eest ksülitool peitu !

Sageli öeldakse, et inimese parim sõber on koer. Sõbrakuu lummuses keskendumegi nendele nunnudele ja nende tervise hoidmisele seoses ksülitooli sisaldavate toodetega. Ksülitool on looduslik magusaine,

Missioonitunne suunas ettevõtjaks, frenzy lugu

Motiveerituna eestlaste suuõõne tervise edendamisest lõi Rapla naine Hedy Lehtmets brändi frenzy, mille kaudu vahendab ainsana Eestisse maailmas aastakümneid tuntud tõenduspõhiseid ja tõhusaid hambaaukude ennetusvahendeid

Kingime Sulle 10% sooduskupongi!

Registreeri ennast frenzy kliendiks, ning meie kingime

Sulle sooduskupongi esimeseks ostuks!