fbpx

Ksülitool, kahjulik või mitte?

dr Riina Runnel
dr Riina Runnel
TÜ, Hambaarstiteaduse instituut, lektor


Aegajalt uuritakse minult, kas ksülitool võib olla kahjulik?
Ksülitool on loodusliku päritoluga aine, mis on tervislikum kui paljud teised suhkrud. Mõõdukates kogustes on see igapäevaselt vajalik hammaste kaitsmiseks nii hambapastades kui toidukordade järgselt pastillides ja närimiskummides. Nagu igal suhkrul, on ka ksülitoolil liialdamisel kahjulikud mõjud.

Kuidas Ksülitooli saadakse?


Ksülitooli toodetakse ksülaani sisaldavatest taimedest.
Kasutamist ja uurimist alustati juba 1970ndatel aastatel Soomes ja Ameerika Ühendriikides, mistõttu on mõjude kohta juba päris pikaajalised andmed.

Mõju kehakaalule ja sobivus diabeedi korral.


Kuigi ksülitooli energeetiline väärtus on madalam (pea poole väiksem ehk 2,4 kcal/g) kui valgel lauasuhkrul, lisab see siiski kaloreid.  Soovides langetada kehakaalu, tuleks arvestada saadava energiaga.

Ksülitool on diabeetikule ohutum alternatiiv kui suhkur, kuna see imendub ja tõstab veresuhkru taset tunduvalt aeglasemalt ja vähem kui suhkur. Kuigi madala glükeemilise indeksigaimendub ksülitool osaliselt organismis ning suuremate koguste puhul, tuleb diabeetikul sellega arvestada.


Suurte koguste kasutamisel on suhkuralkoholidel (sorbitool, mannitool,  maltitool, laktitool jt) lahtistav toime meie soolestikus. Kuna ksülitooli lagudamise töö teevad ära meie soolestikus leiduvad bakterid, vabaneb rohkesti gaase, tekib kõhu puhitus ja kerge kõhulahtisus.
Külitooli hulk, mida kõrvaltoimeteta kasutada on individuaalne. Maksimumdoos, mis enamasti häirivaid soolestikunähte ei põhjusta, on 0.3 grammi ksülitooli ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Hästi talutav kogus on keskmiselt  40-50 grammi päevas, lastel kuni 20 grammi. See on kordi suurem kui hammaste kaariese ennetamiseks soovitatav 6-10 grammi ksülitooli päevas.

Kõrvaltoimed ja allergia.

Kuna ksülitooli tekib ka suhkrute lagundamise käigus, meie ainevahetuse käigus, siis on allergiliste reaktsioonide esinemine väga harv.  Peamised nähud on sügelus, punetus, turse või nõgestõvega Oletatakse, et allergilise reaktsiooni teke ei ole seotud mitte ksülitooli enda, vaid selle tootmisel kasutatavate abiainetega nagu nikkel, mis on sage allergeen. Kogu maailmas on raporteeritud vaid üksikud tõsisemad juhtumid.
Ainuke tõsisem olukord, kus ksülitooli (ja paljusid teisi magustajaid) tasub vältida, on ärritunud soole sündroom ja muud seisundid, millega kaasneb kõhulahtisus.

Keelatud
Meie lemmikute, eriti koerte jaoks on ksülitool toksiline, põhjustades  juba 10-60 minutiga eluohtliku seisundi, mis vajab kiiret veterinaari sekkumist!

Loe lisa, kuidas ksülitool aitab ennetada hambaauke https://frenzy.ee/ksulitool-kellele-ja-milleks/

Jaga postitust:

ksülitool peitu koerte eesr

Parima sõbra eest ksülitool peitu !

Sageli öeldakse, et inimese parim sõber on koer. Sõbrakuu lummuses keskendumegi nendele nunnudele ja nende tervise hoidmisele seoses ksülitooli sisaldavate toodetega. Ksülitool on looduslik magusaine,

Missioonitunne suunas ettevõtjaks, frenzy lugu

Motiveerituna eestlaste suuõõne tervise edendamisest lõi Rapla naine Hedy Lehtmets brändi frenzy, mille kaudu vahendab ainsana Eestisse maailmas aastakümneid tuntud tõenduspõhiseid ja tõhusaid hambaaukude ennetusvahendeid

Kingime Sulle 10% sooduskupongi!

Registreeri ennast frenzy kliendiks, ning meie kingime

Sulle sooduskupongi esimeseks ostuks!